Co to jest Bitcoin i czy jest to dobra inwestycja?

Bitcoin (BTC) to nowy rodzaj cyfrowej waluty – z kluczami kryptograficznymi – zdecentralizowany w sieć komputerów używanych przez użytkowników i górników na całym świecie i nie jest kontrolowany przez jedną organizację lub rząd. Jest to pierwsza cyfrowa kryptokur waluta, która cieszy się zainteresowaniem opinii publicznej i jest akceptowana przez coraz większą liczbę kupców. Podobnie jak w przypadku innych walut, użytkownicy mogą używać waluty cyfrowej do kupowania towarów i usług online, jak również w niektórych fizycznych sklepach, które akceptują ją jako formę płatności. Inwestorzy walutowi mogą również handlować Bitcoins na giełdach Bitcoin.

Istnieje kilka istotnych różnic między Bitcoin a tradycyjnymi walutami (np. dolarem amerykańskim):

Bitcoin nie posiada scentralizowanego urzędu ani izby rozliczeniowej (np. rząd, bank centralny, MasterCard czy sieć Visa). Sieć płatności typu peer-to-peer jest zarządzana przez użytkowników i górników na całym świecie. Waluta jest anonimowo przekazywana bezpośrednio między użytkownikami za pośrednictwem Internetu, bez konieczności korzystania z usług izby rozliczeniowej. Oznacza to, że opłaty transakcyjne są znacznie niższe, cały artykuł jest na oszustwo.
Bitcoin powstaje w procesie zwanym „wydobyciem Bitcoin„.

Górnicy na całym świecie używają oprogramowania górniczego i komputerów do rozwiązywania złożonych algorytmów bitcoinowych i zatwierdzania transakcji Bitcoin. Są one przyznawane z opłatami transakcyjnymi i nowymi bitcoinami wygenerowanymi z rozwiązania algorytmów Bitcoin.

W obiegu jest ograniczona ilość bitcoinów. Według danych Blokchain na dzień 20 grudnia 2013 r. w obiegu pozostawało około 12,1 mln zł. Trudności z wydobyciem bitcoinów (algorytmy rozwiązywania) stają się coraz trudniejsze wraz z generowaniem większej ilości bitcoinów, a maksymalna ilość w obiegu jest ograniczona do 21 milionów. Limit ten zostanie osiągnięty dopiero około roku 2140.

To sprawia, że Bitcoins stają się bardziej wartościowe, ponieważ coraz więcej osób z nich korzysta.
Księga publiczna o nazwie „Blockchain” rejestruje wszystkie transakcje Bitcoin i pokazuje odpowiednie udziały każdego właściciela Bitcoin. Każdy może uzyskać dostęp do księgi publicznej w celu weryfikacji transakcji. Dzięki temu cyfrowa waluta staje się bardziej przejrzysta i przewidywalna. Co ważniejsze, przejrzystość zapobiega oszustwom i podwójnemu wydatkowaniu tych samych pieniędzy.

Walutę cyfrową można nabyć poprzez wydobycie lub wymianę bitcoin.

Waluta cyfrowa jest akceptowana przez ograniczoną liczbę handlowców w Internecie oraz u niektórych sprzedawców detalicznych. Portfele Bitcoin (podobnie jak konta PayPal) służą do przechowywania bitów, kluczy prywatnych i adresów publicznych oraz do anonimowego przesyłania bitów pomiędzy użytkownikami.
Bity nie są ubezpieczone i nie są chronione przez agencje rządowe. W związku z tym nie można ich odzyskać, jeśli tajne klucze zostaną skradzione przez hakera lub zgubione na uszkodzonym dysku twardym, lub z powodu zamknięcia wymiany Bitcoin. W przypadku zgubienia tajnych kluczy nie można odzyskać związanych z nimi bitcoinów. Najczęściej zadawane pytania (FAQ) na Bitcoins.

Wierzę, że Bitcoin zyska większą akceptację opinii publicznej, ponieważ użytkownicy mogą pozostać anonimowi podczas zakupu towarów i usług online, opłaty transakcyjne są znacznie niższe niż sieci płatności kartami kredytowymi; księga publiczna jest dostępna dla każdego, co może być wykorzystane do zapobiegania oszustwom; dostawa waluty jest ograniczona do 21 milionów, a sieć płatnicza jest obsługiwana przez użytkowników i górników zamiast przez organ centralny.